Zásady bezpečné jízdy s přívěsem

18.11.2022

Tažení přívěsného vozíku má svá pravidla, pokud se jich budete držet, náklad určitě v pořádku dovezete do cíle. Jaká je maximální povolená rychlost jízdní soupravy na českých silnicích? Pravidla při couvání a správná manipulace s přívěsem. To vše se dozvíte v následujícím článku. 

Manipulace s přívěsem
Manipulace s přívěsem

Maximální povolená rychlost

Jak rychle můžete uhánět po českých silnicích s přívěsným vozíkem za automobilem? Záleží na hmotnosti přípojného vozidla, která se u nás dělí do čtyř podkategorií nadřazené kategorie O - přípojná vozidla pro dopravu nákladů nebo osob:

  • O1 vozidla s maximální hmotností nepřevyšující 0,75 tuny,
  • O2 vozidla s maximální hmotností převyšující 0,75 tuny, ale nepřevyšující 3,5 tuny,
  • O3 vozidla s maximální hmotností převyšující 3,5 tuny, ale nepřevyšující 10 tun,
  • O4 vozidla s maximální hmotností převyšující 10 tun.

Obecně lze říci, že základní nejvyšší povolená rychlost pro jízdní soupravy je 80 kilometrů za hodinu. Některé typy přívěsů mohou mít rozšířené schválení, které se vydává na technické zkušebně. S takovými vozíky pak smíte jet až 130 kilometrů za hodinu. Tato pravidla platí pro jízdu v České republice, pozor si ale musíte dát při projíždění v sousedních zemích, kde je většinou pro vozidla s přívěsy určena striktní osmdesátka. Mohli byste tak za rychlejší jízdu s přívěsným vozíkem získat nepříjemnou pokutu.

Couvání s přívěsem

Obecně platí, že při jízdě s přívěsem je nejlepší volit defenzivní styl řízení. Tedy držet si větší rozestupy od ostatních vozidel a předvídat dopředu. Vozidlo s přívěsným vozíkem je těžší a má tím pádem delší brzdnou dráhu. Při couvání s přívěsem je nejdůležitější pravidlo opačného zatáčení, kdy se zadní část přívěsu otáčí na opačnou stranu než zadek automobilu. 

Paradoxně jedna z nejtěžších věcí je couvání rovně, možné výkyvy do stran lze srovnat natočením volantu do směru vybočení. Samozřejmě i při couvání s přívěsným vozíkem platí pomalé plynulé couvání a sledování obou zpětných zrcátek. 

Manipulace s přívěsem

Přínosnou informací může být například parkování pojízdné soupravy s přívěsným vozíkem v areálu, který nemá k dispozici vyhrazené stání pro automobily s přívěsy či dlouhé automobily, ale pouze příčná parkovací místa. V tomto případě je správným postupem odstavit auto a vozík zvlášť. Jak na to?

Po zaparkování je nutné zajistit automobil i vozík a ujistit se tak, že jsou obě vozidla bezpečně zajištěna proti pohybu. U přípojného vozidla pak odpojte konektor ze zásuvky, odjistěte oj, sundejte pojistné lanko a vlek sundejte ze závěsu auta. Především brzděné přívěsy mají často pojistná lanka (nebo řetěz), která jsou v provozu umístěna na přívěsu nebo zaháknuta v blízkosti auta.