Jak vybrat správný přívěs?

08.08.2022

Nejdůležitější je odpovědět si na otázku k jakému účelu bude přívěsný vozík vlastně sloužit neboli jaký náklad budeme převážet? Na tomto základě zjistíme, jak velký přívěs budeme potřebovat. Na trhu najdeme několik druhů různých přívěsů za auto. Přívěsné vozíky pro přepravu sypkých materiálů, plošinové přívěsy, skříně, přívěsy pro přepravu aut, lodí a spousty dalších.

Bržděný přívěs vs. nebržděný přívěs

Nebržděný přívěsný vozík se vyznačuje tím, že zpomalování při jízdě nechává na tažném automobilu. Celková hmotnost takového vozíku nepřesahuje 750 kg. Na našem e-shopu najdete nabídku několika typů nebržděných vozíků za auto značky Temared (např. Temared Wood - vozík na dřevo), Brenderup, a spousty dalších.

Bržděný přívěs se využívá při přepravě těžších materiálů a předmětů. Odlehčuje brzdám tažného automobilu a bez problémů uveze i čtyřnásobnou zátěž. Celková hmotnost takového přívěsu je většinou maximálně do 3500 kg. Bržděné přívěsy jsou bezpečnější než nebržděné z důvodu kratší brzdné dráhy. Tyto přívěsy se vyznačují lepší základní výbavou. V ceně přívěsného bržděného vozíku najdete například opěrné kolečko, parkovací brzdu, elektroinstalace s couvacím světlem apod. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena oproti nebržděnému přívěsnému vozíku. V nabídce Přívěsů FiDa Trade najdete několik bržděných přívěsů (např. Temared Carplatform - vozík pro přepravu aut nebo Temared Jet - vozík pro přepravu lodí).

Jednoosý přívěs vs. dvouosý přívěs

Jednoosý přívěs je lehčí a lépe se s ním manévruje. Nevýhodou může být horší stabilita, za tažným automobilem mohou tyto přívěsné vozíky hůře držet stopu.

Dvouosý přívěsný vozík má obecně lepší jízdní vlastnosti, horší manévrovatelnost a vyšší hmotnost. Vyznačuje se také dobrou stabilitou na silnici a lepším rozložením nákladu.