Jak se starat o přívěs?

14.10.2022

Stejně jako auto potřebuje přívěsný vozík pravidelnou údržbu a kontrolu. Je to důležité nejen proto, aby nám vozík dlouho sloužil a byl v dobrém stavu, ale také proto, aby nebyl v provozu nebezpečný pro ostatní účastníky. V následujícím článku se dozvíte, na jaké oblasti se v případě údržby přívěsného vozíku zaměřit.

Zimní údržba vozíku
Zimní údržba vozíku


Zimní údržba vozíku

Majitelé by měli věnovat pozornost mimo jiné hlavně pneumatikám, elektroinstalaci či brzdám a nápravě vozíku. Pokud přívěsný vozík za auto používáte v zimním období, je nutné ho po použití na vozovce opláchnout čistou vodou. Tento fakt je důležitý především proto, že v zimě jsou vozovky chemicky udržovány, proto by mohlo dojít ke korozi přívěsu, což je nepříjemná věc, která může způsobit nenávratné škody. V zimním období je dobré volit vozíky s plachtami, široký výběr krycích plachet pro přívěsné vozíky najdete na našem eshopu.

Dle zákona č. 361/2000 Sb. § 40a se povinnost použít zimní pneumatiky vztahuje pouze na motorová vozidla. Přívěs tedy zimní pneumatiky mít nemusí. 

Kontrola pneumatik

Jedním z velice důležitých bodů údržby vozíku je kontrola a péče o pneumatiky. Jejich stav ovlivňuje odpružení, jízdní vlastnosti a celkovou životnost přívěsu. Kontrolován by měl být především tlak pneumatik a dotažení kolových šroubů, které je dobré čas od času promazávat mazacím tukem. Značný vliv na stav pneumatik u přívěsných vozíků má samozřejmě také samotný způsob jízdy. Doporučujeme tedy vyvarovat se rychlému projíždění zatáček či nerovností na vozovce. Doporučená kontrola rovnoměrného opotřebení je každých 6 měsíců.

Kontrola pneumatik
Kontrola pneumatik

Kontrola elektroinstalace

Světelné prvky přívěsného vozíku by měly být kontrolovány před každou jízdou. Hodně z nich totiž nemá LED osvětlení, které je spolehlivější a má vyšší životnost. Dobré je tedy pravidelně kontrolovat kontakty v konektorech zadních svítilen, kam se dostává vlhkost. Elektroinstalaci je doporučeno kontrolovat v zimních měsících jednou měsíčně, v letních pak jednou za tři měsíce. 

Postup:

  1. Odšroubujte kryty osvětlení.
  2. Kontakty žárovek a přívodní kabely nastříkejte ochranným sprejem.
  3. Stejným způsobem postupujte u ošetření spojky kabelového svazku pod přívěsným vozíkem.

Kontrola brzdového systému

V servisech se často setkávají se zanedbáním brzdového obložení a ložisek kol přívěsných vozíků. Mimo klasické kontroly opotřebení brzd je každých 6 měsíců doporučena kontrola vůle ložisek a její případné seřízení. Dále vůle mezi obložením a brzdovým bubnem, kde je dobré jednou ročně ložiska promazat, stejně jako kluzná místa a kloubové body brzd. Po dvou letech by se měly celé brzdy u přívěsu kompletně seřídit (to vše s ohledem na odjeté kilometry).